مراقبت بعد از تزریق چربی

ما در این مقاله سعی داریم شما را با مراقبت بعد از تزریق چربی آشنا کنیم. با بالا رفتن چربی های صورت و بدن از بیم می رود و صورت و بدن استخوانی شکل می شود و باعث به وجود آمدن چین و چروک در صورت می شود و باعث می شود افراد اعتماد به نفس خود را از دست بدهند و افراد خجالت بکشند اما امروزه با روش های زیادی می توان این مشکات را از بین برد. تزریق چربی یکی از این روش ها است که افراد زیادی می توانند از این روش استفاده کنند. تزریق چربی مراقبت و نکاتی دارد که در ادامه با مراقبت های بعد از تزریق چربی آشنا می شوید.

تزریق چربی چیست ؟

در روش جوان سازی به عنوان فیلر از چربی استفاده می کنند. فیلر ها یا حج دهنده ها موارد تزریقی هستند که با ورود به لایه از پوست باعث حجم دهی و جوان سازی پوست می شود. فیلر ها انواع مختلفی دارد و بیشتر افراد در ایران ان را با نام تزریق ژل می شناسند اما ژل ها فقط یکی از انواع فیلر های قابل استفاده خستند و تزریق چربی هم دسته از این فیلر ها است.  در تزریق چربی از چربی های بدن استفاده می شود زیرا تاثیر آن بیشتر است و بافت های بدن واکنش بدی نشان نمی دهند و عوارض و خطرات این روش کمتر است.

تزریق چربی چیست ؟

کاربرد تزریق چربی :

تزریق چربی به صورت :

تزریق چربی به صورت برای از بین رفتن چین و چروک هایی مثل خم اخم، خط خنده، خط پیشانی مناسب است. چربی از شکم ران یا بخش های دیگر به روش لیپوساکشن خارج می شود و بعد از آماده شدن به قسمت های دیگر تزریق می شود. فرورفتگی هایی که در اثر افزایش سن به وجود می آید با این روز درمان می شود و برای بیشتر شدن حجم لب و از بین رفتن عقب رفتگی چانه و کانتور خط فک می توان از تزریق چربی استفاده کرد.

تزریق چربی در پستان :

افرادی که می خواهند حجم سینه خود را افزایش دهند می توانند از تزریق چربی استفاده کنند و این روش برای آن ها مناسب است اما برای این کار باید پستان های شما شکل و بافت پوستی مناسبی داشته باشد. اگر افتادگی سینه شما زیاد باشد و مقاومت پوست شما ضعیف است یا اگر می خواهید حجم زیادی داشته باشد تزریق چربی برای شما مناسب نیست. بعضی از افراد در گذشته ممکن است از ایمپلنت سینه استفاده کرده باشند حالا می خواهند حجم سینه های خود را بهتر کنند می توانند از تزریق چربی استفاده کنند.

بعضی اوقات بعد از ایمپلنت ممکن است ناهماهنگی اتفاق بیفتد و در این موارد استفاده از چربی برای از بین رفتن مناسب است. اگر به دلیل سرطان سینه، سینه های مسا دچار مشکلی باشد تزریق چربی یک روش مناسب برای پر کردن و از بین رفتن ایرادات است. تزریق چربی برای بازسازی پستان بعد از پستان برداری می توان استفاده کرد که این روش به 2 تا 4 جلسه درمانی نیاز دارد.

حجم دهی به باسن :

بیشتر افرادی که می خواهند باسن بزرگ و پر انحنایی داشته باشند می توانند از لیفت باسن برزیلی استفاده کنند و این روش نوعی تزریق چربی است که نیاز به ایمپلنت ندارد و باعث بیشتر شدن انحنا و حجم باسن می شود. در این روش از لیپوساکشن برای در آوردن چربی از ناحیه مجاور و از تزریق چربی برای پر کردن باسن استفاده می کنند.

جوان سازی پوست دست :

برای جوان سازی پوست دست، پوشاندن تاندون ها و عروق سطحی که در سن بالا در دست ها دیده می شود را می توان با تزریق چربی از بین برد.

چه زمانی می توانیم از تزریق چربی استفاده کنیم ؟

اگر قسمت های صورت شما فرورفتگی دارد و حجم آن کمتر شده است، اگر می خواهید روش جوان سازی تاثیرات زیادی نسبت به فیلر یا ژل داشته باشد، اگر می خواهید عدم تناسب و هماهنگی سینه های شما از بین برود، اگر می خواهید انحنای سطحی بدن و صورت را بهتر کنید و زخم ها را از بین ببرید و دستان خود را جوان سازی کنید می توانید از تزریق چربی استفاده کنید.

مزایا و معایب تزریق چربی :

تزریق چربی هم مانند سایر روش های دیگر می تواند دارای مزایا و معایبی باشد که این مزایا و معایب طبیعی هستند و امکان دارد برای هر فردی اتفاق بیفتد. از مزایای تزریق چربی این است که این روش روشی کم تهاجمی و موثر برای جوان سازی  پوست است. در این روش از چربی های خود بد شما استفاده می شود و واکنش های آلرژیک در این روش کم می شود. نتیجه تزریق چربی طبیعی و ایمن است. از معایب این روش خراج شدن و آماده کردن چربی بدن برای تزریق نسبت به تزریق ژل که در آن مواد تزریقی از قبل آماده هستند وقت زیادی دارد. نتیجه تزریقی نسبت به تزریق ژل ماندگاری زیادی دارد اما هزینه زیادی دارد. برای بیشتر شدن حجم سینه یا باسن امکان دارد چند جلسه نیاز باشد.

چه افرادی برای تزریق چربی مناسب هستند ؟

در تزریق چربی هدف این است که قسمت هایی از بدن که حجم کمی دارند پر شوند که این قسمت ها بیشتر در دست، صورت،افتادگی پوست و حجم دهی به باسن و سینه است. برای انجام این کارها باید در بدن چربی وجود داشته باشد که بتوان چربی ها را از ناحیه دهنده به قسمت های دیگر انتقال داد. افرادی که انتظارات مناسبی دارند و روحیه مثبتی دارند، افرادی که از بیماری سیستم گردش خون رنج می برند، افرادی که وضعیت سلامت خوبی دارند می توانند از این روش استفاده کنند و کاندیدای مناسبی برای تزریق چربی هستند.

مراحل تزریق چربی

در این روش اول چربی ها از بخش های مختلف بدن توسط لیپوساکشن برداشته می شود و چربی خارج شده استریل و خالص سازی می شود و با استفاده از سرنگ های خاص به ناحیه تزریق می شود. مراحل تزریق چربی سه مرحله دارد که در ادامه به ان می پردازیم :

استخراج چربی :

قبل از کار پزشک با شما ناحیه چربی را مشخص می کند و با استفاده از داروهای بی حسی منطقه استخراج را بی حسی می کنند و بعد از آن در آن ناحیه یک برشی ایجاد می کنند و با استفاده از دستگاه لیپوساکشن میزان چربی را خارج می کنند.

خالص سازی و انتقال :

چربی خارج شده در دستگاه سانتریفوژ قرار دارد که این دستگاه با استفاده از ویژگی گریز از مرکز موجب جداسازی ناخالصی موجود در چربی خارج شده می شود. چربی آماده شده را در سرنگ های کوچک قرار می دهند تا برای مرحله جایگذاری آماده باشد.

جایگذاری :

در این مرحله ناحیه های که می خواهد تزریق انجام شود آماده سازی می شود. پزشک سرنگ مخصوص را به قسمت های مورد نطر وارد می کند و در این مرحله امکان دارد از روش های جراحی مختلف استفاده شود. سورت تزریق چند بار به پوست وارد و از آن خارج می شود و هر بار کمی چربی تزریق می شود. در هر تزریق خطی از چربی در لایه زیر پوست قرار می گیرد تا شبکه ای از این خط در لایه مورد نیاز تشکیل شود.

این روش چند بار تکرار می شود تا به نتیجه دلخواه حجم مناسبی بدهد. بعضی وقت ها برای رسیدن به نتیجه بعد از تزریق باید ناحیه مورد نظر را ماساژ بدهید. بعضی از پزشکان روش های جایگذاری مختلفی دارند و ناحیه را ماساژ نمی دهند. این روش بستگی به پزشک دارد. امکان دارد بعد از تمام شدن کار قسمت های که تزریق انجام شده پانسمانی قرار بگیرد.

مراحل تزریق چربی

آیا تزریق چربی درد دارد ؟

تزریق چربی در ندارد زیرا ناحیه هایی که قرار است تزریق چربی صورت بگیرید با بی حسی بی حسی می شوند. مقدار دردی که در تزریق چربی وجود دارد به تحمل شما و نوع عمل بستگی دارد. امکان دارد سرنگ برای شما درد زیادی داشته باشد و یا نداشته باشد.

تزریق چربی چه عوارض و خطراتی دارد ؟

یکی از کم عوارض ترین و کم خطر ترین روش های جوان سازی پوست تزریق چربی است. بعضی از عوارض طبیعی هستند و ورم و کبودی نیاز به درمان ندارد و تا 2 هفته بعد از درمان از بین می ورد. عوارض و خطرات روش های درمانی در جلسه مشاوره  به شما توضیح داده می شود و بعضی از این عوارض به شما بستگی دارد و بعضی هم در بین روش های کم تهاجمی جوان سازی مشترک هستند. در ادامه با عوارض و خطرات تزریق چربی آشنا می شوید :

 • اختلال در حس پوستی
 • حساسیت و واکنش آلرژیک به بی‌حسی موضعی
 • نتیجه نامناسب که امکان دارد نیاز به جلسات درمانی بیشتر داشته باشد.
 • عفونت
 • جای زخم
 • احتمال به وجود آمدن این عوارض بستگی به مهارت و تجربه‌ی پزشک دارند و به همین دلیل باید در انتخاب پزشک دقت کرد.
 • واکنش آلرژیک به چربی تزریقی به علت رعایت نکردن نکات ایمنی
 • آسیب به ساختارهای عمقی پوست به علت مهارت یا تجربه‌ی کم پزشک

برای آشنا شدن با تزریق چربی به باسن به سایت مربوطه مراجعه فرمایید.

آیا بعد از تزریق جای زخم قابل مشاهده است ؟

تزریق چربی باعث به وجود آمدن زخم یا اسکار نمی شود اما در مرحله خراج کردن برش کوچکی برای لیپوساکشن صوت می گیرد که امکان دارد باعث جای زخم شود.  برشی که برای لیپوساکشن زده می شود کوچک است و در قسمت های به وجود می آید که دیده نشود. به جا ماندن جای زخم به مهارت پزشک  و ویژگی های ژنتیکی افراد بستگی دارد. اکثر زخم هایی که در اثر لیپوساکشن به وجود می آید کمرنگ می شود و دیگر دیده نمی شود.

در روش لیپوساکشن برای خراج کردن چربی از میله های فلزی به نام کانولا استفاده می شود که بعضی از کانولا ها ضخامت زیادی دارد و برش بزرگی برای ورود به بافت چربی نیاز دارد. در این صورت احتمال به وجود آمدن جای زخم بزرگ وجود دارد. کانولا های بزرگ در مراکزی که از دستگاه های قدیمی استفاده می کنند دیده می شود. جای زخم به وجود آمده بعد از لیپوساکشن به دو شکل دیده می شود. یکی جای زخم حقیقی و یکی دیگر جای زخمی که ناشی از تغییر رنگ پوست است. این تغییر رنگ می تواند باعث تیرگی یا روشن شدن شود.

آیا تزریق چربی روشی مطمئن و ایمن است ؟

تزریق چربی یکی از ایمن ترین روش های تزریق چربی است زیرا نیاز به بیهوشی ندارد و از بی حسی هم می توان استفاده کرد و خطرات بیهوشی را ندارد. برای تزریق چربی از سورن های کوچکی استفاده می شود و در ناحیه درمان برش یا زخمی به وجود نمی آید. به غیر از روش های تزریقی مثل تزریق ژل و بوتاکس از ماده خارجی استفاده نمی شود زیرا چربی استفاده شده در این روش از بدن شما خارج می شود. دوران نقاهت در تزریق چربی نسبت به استفاده از ایمپلنت های مصنوعی دردسر کمتری دارد.

بعد از تزریق چربی دوران نقاهت چگونه است ؟

دوران نقاهت به مقدار چربی که از بدن شما برداشته می شود دارد. هر چقدر میزان این چربی ها بیشتر باشد دوره نقاهت شما بیشتر است. مصرف سیگار و قلیان هم می تواند در دوران نقاهت شما تاثیر داشته باشد و دوره آن را طولانی می کند. در کل دوران نقاهت تزریق چربی 1 هفته است.

مراقبت قبل از تزریق چربی

برای اینکه از خطرات و عوارض تزریق چربی کم شود باید مراقبت هایی را انجام دهید. در ادامه با مراقبت های قبل از تزریق چربی آشنا می شوید :

 • 10 روز قبل از تزریق چربی از آسپیرین، داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی و ویتامین یا دارویی که باعث افزایش خونریزی در شما می‌شود پرهیز کنید.
 • اگر سابقه‌ی مصرف داروهای ایزوترئونین را دارید یا داروهای استروئیدی یا سرکوب کننده‌ی سیستم ایمنی مصرف می‌کنید حتما قبل از تزریق با پزشک در میان بگذارید.
 • تا 6 هفته قبل از تزریق چربی دخانیات مصرف نکنید زیرا مواد موجود در سیگار و دخانیات باعث کم شدن  سرعت بهبود زخم‌ها و طولانی شدن دوره‌ی نقاهت می‌شود.
 •  در همه روش‌های درمانی پزشکی بدن شما باید هیدراته و پر آب باشد. کم آبی بدن باعث کم شدن اثرات و کند کردن سرعت ریکاوری می‌شود. قبل از تزریق چربی آب و مایعات مصرف کنید.

مراقبت قبل از تزریق چربی

مراقبت بعد از تزریق چربی :

برای اینکه نتیجه مناسبی از جراحی خود داشته باشید باید مراقبت هایی را انجام دهید. در ادامه با مراقبت های بعد از تزریق چربی آشنا می شوید :

 • تا 2 هفته قبل و تا 3 هفته بعد از عمل از مصرف دخانیات پرهیز کنید. مواد موجود در سیگار و قلیان موجب می شود خون رسانی در بخش های تحت درمان کم شود و می تواند در نتیجه تزریق تاثیر گذار باشد.
 • از داروهایی استفاده کنید که پزشک برای شما تجویز کرده است زیرا این داروها شامل مسکن و آنتی‌بیوتیک است.
 • تا 4 هفته بعد از عمل هنگام خواب سر خود را بالاتر از بدن قرار دهید.
 • برای 3 هفته بعد از تزریق باید از انجام فعالیت‌های سنگین مثل تمرینات کششی یا وزنه زدن خودداری کنید.
 • برای کاهش ورم می‌توانید از کمپرس سرد استفاده کنید. کمی یخ داخل یک کیسه‌ی پلاستیکی ریخته و آن را با پارچه‌ای تمیز و خشک بپوشانید. کمپرس را برای 4 تا 6 بار در روز روی ناحیه ای که ورم دارد قرار دهید.
 • تا 2 هفته بعد از تزریق چربی از آسپیرین یا داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی استفاده نکنید.
 • تا 4 هفته زخم‌های لیپوساکشن را ماساژ ندهید و نمالید و فشاری به آن قسمت وارد نکنید.
 • از روز چهارم باید زخم‌های کوچک لیپوساکشن را بشویید و باید روش شست و شو را از پزشک خود بپرسید.
 • سعی کنید بعد از تزریق همراهی داشته باشید تا بتواند از شما مراقبت کند.
 • در روز چهارم بعد از تزریق چربی می‌توانید پانسمان و گن خود را دربیاورید و حمام کنید.

از چربی های شکم برای تزریق به صورت هم استفاده می شود ؟

یکی از قسمت های که برای برداشت چربی وجود دارد شکم است اما مقدار چربی که برداشته می شود زیاد نیست که بتواند این قسمت را صاف کند. برای درمان چربی شکمی باید از روش های دیگر که برداشت چربی زیادی انجام می دهد استفاده کنید. یکی از این روش ها لیپوماتیک است که با این روش می توانید همه چربی های اضافه شکم را بردارید تا سطح صافی در این قسمت داشته باشید.

قسمتی از این چربی ها برای تزریق به بخش های بدن به کار می رود. این کار ترکیبی از دو جراحی زیبای یعنی لیپوماتیک و تزریق چربی است. به غیر از شکم قسمت های دیگر مثل ران و باسن چربی برداشت می شود.

چرا چربی پوست از بین می رود ؟

با بیشتر شدن سن تغییراتی به وجود می آید که یکی از این تغییرات در پوست است. جاذبه زمین باعث نزول و افتادگی بافت های نرم صورت می شود و باعث چین و چروک ها و خطوط  ظریف تا عمیق در پوست می شود.  چین های اطراف بینی، دور چشم، خطوط ماریوت و  بقیه چین و چروک ها، چروک هایی هستند که با افزایش سن به وجود می آیند.

افزایش سن موجب نازک شدن پوست، آتروفی عضلانی، کم شدن حجم چربی و کم شدن حجم استخوانی می شود. تغییرات مربوط به جاذبه و افتادگی پوست و عضلات با روش های لیفتینگ چه تهاجمی چه نیمه تهاجمی مثل استفاده از  لیزرها درمان می شود اما برای جبران حجم از دست رفته بافت در پوست از روش هایی مثل  استفاده از فیلرها و در بعضی اوقات پروتز ها و تزریق چربی اتولوگ می توان استفاده کرد.

مراقبت قبل از تزریق چربی

کلام آخر

قبل از انجام تزریق چربی سعی کنید بهترین پزشک و بهترین کلینیک را انتخاب کنید. از افرادی که قبلا این روش را انجام دادند پرسش و جو کنید و با آگاهی دست به انجام این روش بزنید. مراقبت بعد از تزریق چربی را انجام دهید تا نتیجه مناسبی از تزریق خود داشته باشید. ممنون از اینکه تا آخر این مقاله همراه ما بودید. نظرات و پیشنهادات خود را با ما درباره مراقبت بعد از تزریق چربی در میان بگذارید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonمشاوره رایگان (کلیک کنید)